Hirose Electric Co Ltd FH29B-60S-0.2SHW(05)
FH29B-60S-0.2SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH29B-60S-0.2SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29B-60S-0.2SHW(05).pdf
Availability of FH29B-60S-0.2SHW(05)
QUANTITY
FH29B-60S-0.2SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29B-60S-0.2SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH29B-60S-0.2SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH29B
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions60
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29B-60S-0.2SHW(05)
Related LinksFH29B-60S-, FH29B-60S-0.2SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29B-60S-0.2SHW(05) Details Description
Related parts for FH29B-60S-0.2SHW(05)
CABLE SMA MALE RG316/U 60" datasheet.pdf