Hirose Electric Co Ltd FH29B-60S-0.2SHW(99)
FH29B-60S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH29B-60S-0.2SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29B-60S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH29B-60S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH29B-60S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29B-60S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH29B-60S-0.2SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions60
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29B-60S-0.2SHW(99)
Related LinksFH29B-60S-, FH29B-60S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29B-60S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH29B-60S-0.2SHW(99)
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
SENS PROX M18 7MM DC2W-NO datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 710MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 330 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
G5 ETHERCAT SERVO DRIVE 2KW 40 datasheet.pdf
8 CHAN 0(4)-20 MA INPUT MOD 100 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf