Hirose Electric Co Ltd FH29BW-24S-0.2SHW(99)
FH29BW-24S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH29BW-24S-0.2SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29BW-24S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH29BW-24S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH29BW-24S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29BW-24S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH29BW-24S-0.2SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH29B
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions24
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29BW-24S-0.2SHW(99)
Related LinksFH29BW-24S, FH29BW-24S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29BW-24S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH29BW-24S-0.2SHW(99)
IC DGTL POT 8BIT 10K 2CH 14-DIP datasheet.pdf
CONN CPC RCPT 19POS W/O PINS datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 5POS .100 UNLOADED datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 60POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 37P-37P F-M PNL MNT datasheet.pdf
MNTG BRACKET datasheet.pdf
CRYSTAL 8.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf