Hirose Electric Co Ltd FH29DJ-50S-0.2SHW(99)
FH29DJ-50S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH29DJ-50S-0.2SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29DJ-50S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH29DJ-50S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH29DJ-50S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29DJ-50S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH29DJ-50S-0.2SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH29D
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions50
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29DJ-50S-0.2SHW(99)
Related LinksFH29DJ-50S, FH29DJ-50S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29DJ-50S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH29DJ-50S-0.2SHW(99)
CONN MAG-MATE TAB FAST .187 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS STR datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
8614 SHUNT 2P datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RF CABLE 2.92MM MALE/MALE 24" datasheet.pdf