Hirose Electric Co Ltd FH29DJ-60S-0.2SHW(99)
FH29DJ-60S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH29DJ-60S-0.2SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29DJ-60S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH29DJ-60S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH29DJ-60S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29DJ-60S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH29DJ-60S-0.2SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH29D
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions60
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29DJ-60S-0.2SHW(99)
Related LinksFH29DJ-60S, FH29DJ-60S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29DJ-60S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH29DJ-60S-0.2SHW(99)
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DESOLDER BRAID RMA FLUX .125" 5' datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 309 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CUSTOM RESISTOR BLANK 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
PLATE TERMINAL EJECT datasheet.pdf
433MHZ ASK/OOK SUPER-HETERODYNE datasheet.pdf