Hirose Electric Co Ltd FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
FH29DJ-70S-0.2SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 70POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29DJ-70S-0.2SHW(05).pdf
Availability of FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
QUANTITY
FH29DJ-70S-0.2SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions70
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
Related LinksFH29DJ-70S, FH29DJ-70S-0.2SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29DJ-70S-0.2SHW(05) Details Description
Related parts for FH29DJ-70S-0.2SHW(05)
RES 680K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 12V IN 15V OUT datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 1000' datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf