Hirose Electric Co Ltd FH33-6S-0.5SH(10)
FH33-6S-0.5SH(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH33-6S-0.5SH(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH33-6S-0.5SH(10).pdf
Availability of FH33-6S-0.5SH(10)
QUANTITY
FH33-6S-0.5SH(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH33-6S-0.5SH(10)
Internal Part NumberEIS-FH33-6S-0.5SH(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH33 Series FPC/FFC Connector
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH33
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions6
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH33-6S-0.5SH(10)
Related LinksFH33-6S-, FH33-6S-0.5SH(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH33-6S-0.5SH(10) Details Description
Related parts for FH33-6S-0.5SH(10)
CONN FFC RCPT HSG 3POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN MINI-DIN 4POS FEMALE SHIELD datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 175 MOHM datasheet.pdf