Hirose Electric Co Ltd FH33-6S-0.5SH(99)
FH33-6S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH33-6S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH33-6S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH33-6S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH33-6S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH33-6S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH33-6S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH33
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions6
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH33-6S-0.5SH(99)
Related LinksFH33-6S-, FH33-6S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH33-6S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH33-6S-0.5SH(99)
JUMPER-H1503TR/A3048L/H1503TR 3" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR MUX QUAD 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 50POS 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LCD DISPLAY TFT 3.5" 320X240 WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC GYROSCOPE YAW RATE 32CBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf