Hirose Electric Co Ltd FH33J-16S-0.5SH(10)
FH33J-16S-0.5SH(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH33J-16S-0.5SH(10)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH33J-16S-0.5SH(10).pdf
Availability of FH33J-16S-0.5SH(10)
QUANTITY
FH33J-16S-0.5SH(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH33J-16S-0.5SH(10)
Internal Part NumberEIS-FH33J-16S-0.5SH(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH33J
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions16
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH33J-16S-0.5SH(10)
Related LinksFH33J-16S, FH33J-16S-0.5SH(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH33J-16S-0.5SH(10) Details Description
Related parts for FH33J-16S-0.5SH(10)
IC CPLD 36MC 7.5NS 48CSP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 10V 24SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44MQFP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS R/A datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 80MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf