Hirose Electric Co Ltd FH34S-16S-0.5SH(99)
FH34S-16S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH34S-16S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH34S-16S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH34S-16S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH34S-16S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34S-16S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH34S-16S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34S
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions16
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34S-16S-0.5SH(99)
Related LinksFH34S-16S, FH34S-16S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34S-16S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH34S-16S-0.5SH(99)
SURGE SUPP -90V UNIDIR DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SCK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
TXRX SFP+ SGL 8.5GB/S 850NM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf