Hirose Electric Co Ltd FH34SJ-11S-0.5SH(50)
FH34SJ-11S-0.5SH(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SJ-11S-0.5SH(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 11POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH34SJ-11S-0.5SH(50).pdf
Availability of FH34SJ-11S-0.5SH(50)
QUANTITY
FH34SJ-11S-0.5SH(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SJ-11S-0.5SH(50)
Internal Part NumberEIS-FH34SJ-11S-0.5SH(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SJ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions11
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SJ-11S-0.5SH(50)
Related LinksFH34SJ-11S, FH34SJ-11S-0.5SH(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SJ-11S-0.5SH(50) Details Description
Related parts for FH34SJ-11S-0.5SH(50)
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 3/4" datasheet.pdf
CONN JACK 12POS MALE CIRC datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.3K OHM 4SIP datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 151MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf