Hirose Electric Co Ltd FH34SJ-34S-0.5SH(99)
FH34SJ-34S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SJ-34S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 34POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH34SJ-34S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH34SJ-34S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH34SJ-34S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SJ-34S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH34SJ-34S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SJ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions34
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SJ-34S-0.5SH(99)
Related LinksFH34SJ-34S, FH34SJ-34S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SJ-34S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH34SJ-34S-0.5SH(99)
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA SMD datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
250 MHz.1000 MHz Quadrature Modulator IC datasheet.pdf