Hirose Electric Co Ltd FH34SRJ-11S-0.5SH(99)
FH34SRJ-11S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SRJ-11S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FPC/FFC 11POS .5MM
Datasheet Download
FH34SRJ-11S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH34SRJ-11S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH34SRJ-11S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SRJ-11S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH34SRJ-11S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
FH34SRJ Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions11
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SRJ-11S-0.5SH(99)
Related LinksFH34SRJ-11, FH34SRJ-11S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SRJ-11S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH34SRJ-11S-0.5SH(99)
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MINI FIT 36 PIN HOUSING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 30 POS STAG datasheet.pdf