Hirose Electric Co Ltd FH34SRJ-20S-0.5SH(50)
FH34SRJ-20S-0.5SH(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SRJ-20S-0.5SH(50)
Brief Description
CONN FPC/FFC 20POS .5MM
Datasheet Download
FH34SRJ-20S-0.5SH(50).pdf
Availability of FH34SRJ-20S-0.5SH(50)
QUANTITY
FH34SRJ-20S-0.5SH(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SRJ-20S-0.5SH(50)
Internal Part NumberEIS-FH34SRJ-20S-0.5SH(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SRJ
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SRJ-20S-0.5SH(50)
Related LinksFH34SRJ-20, FH34SRJ-20S-0.5SH(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SRJ-20S-0.5SH(50) Details Description
Related parts for FH34SRJ-20S-0.5SH(50)
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
FILM CLEAR 6 X 9" 2 SHEETS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 280 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
RUBBER GASKET LC2H SERIES datasheet.pdf
CONN PIN HI CURRENT 16-18 CRIMP datasheet.pdf
"C" ACT PLAN R=50 FOR 161 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf