Hirose Electric Co Ltd FH34SRJ-8S-0.5SH(50)
FH34SRJ-8S-0.5SH(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SRJ-8S-0.5SH(50)
Brief Description
CONN FFC FPC 8POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH34SRJ-8S-0.5SH(50).pdf
Availability of FH34SRJ-8S-0.5SH(50)
QUANTITY
FH34SRJ-8S-0.5SH(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SRJ-8S-0.5SH(50)
Internal Part NumberEIS-FH34SRJ-8S-0.5SH(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SRJ
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions8
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SRJ-8S-0.5SH(50)
Related LinksFH34SRJ-8S, FH34SRJ-8S-0.5SH(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SRJ-8S-0.5SH(50) Details Description
Related parts for FH34SRJ-8S-0.5SH(50)
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 4A 16TQFN datasheet.pdf
CLIP HOLD DOWN FOR PF085A SOCKET datasheet.pdf
POWER CABLE CE W/BRAKE 3M datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 34POS datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT MODULE, TP- datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf