Hirose Electric Co Ltd FH35-35S-0.3SHW(99)
FH35-35S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH35-35S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC TOP 35POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35-35S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH35-35S-0.3SHW(99)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH35-35S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35-35S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH35-35S-0.3SHW(99)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions35
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35-35S-0.3SHW(99)
Related LinksFH35-35S-, FH35-35S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35-35S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH35-35S-0.3SHW(99)
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf