Hirose Electric Co Ltd FH35-49S-0.3SHW(50)
FH35-49S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH35-49S-0.3SHW(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 49POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35-49S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH35-49S-0.3SHW(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH35-49S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35-49S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH35-49S-0.3SHW(50)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions49
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35-49S-0.3SHW(50)
Related LinksFH35-49S-, FH35-49S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35-49S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH35-49S-0.3SHW(50)
FIXED IND 3UH 13A 4 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 24V WT DOME WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 20NS 24DIP datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf