Hirose Electric Co Ltd FH35-49S-0.3SHW(99)
FH35-49S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH35-49S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC TOP 49POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35-49S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH35-49S-0.3SHW(99)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH35-49S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35-49S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH35-49S-0.3SHW(99)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions49
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35-49S-0.3SHW(99)
Related LinksFH35-49S-, FH35-49S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35-49S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH35-49S-0.3SHW(99)
RES SMD 76.8KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSP/MC CANOPEN OPTION CARD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT MTG ENDS 6C datasheet.pdf
PIN, MODIFIED datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN RECP datasheet.pdf
26500 9#20 3#16 P BY RECP LC datasheet.pdf
3300UF 385V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf
IC SDRAM 32MX16 1.8V 84FBGA datasheet.pdf