Hirose Electric Co Ltd FH35C-11S-0.3SHW(50)
FH35C-11S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-11S-0.3SHW(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 11POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35C-11S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH35C-11S-0.3SHW(50)
QUANTITY
FH35C-11S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-11S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH35C-11S-0.3SHW(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions11
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-11S-0.3SHW(50)
Related LinksFH35C-11S-, FH35C-11S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-11S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH35C-11S-0.3SHW(50)
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 90 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf