Hirose Electric Co Ltd FH35C-13S-0.3SHW(10)
FH35C-13S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-13S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 13POS .3MM
Datasheet Download
FH35C-13S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH35C-13S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH35C-13S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-13S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH35C-13S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions13
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-13S-0.3SHW(10)
Related LinksFH35C-13S-, FH35C-13S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-13S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH35C-13S-0.3SHW(10)
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf