Hirose Electric Co Ltd FH35C-15S-0.3SHW(99)
FH35C-15S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-15S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC 15POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35C-15S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH35C-15S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH35C-15S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-15S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH35C-15S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductFH35C Series Connectors
Standard Package1
SeriesFH35C
PackagingCut Tape (CT)
Number of Positions15
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-15S-0.3SHW(99)
Related LinksFH35C-15S-, FH35C-15S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-15S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH35C-15S-0.3SHW(99)
CONN HEADR 12POS 4ROW R/A 15GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR14H/AE14M/HPK14H datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
3/8 INCH HST CLEAR 25/4'/PKG datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
BOARD LED BCR402W 24V datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 140MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.2UF RADIAL datasheet.pdf