Hirose Electric Co Ltd FH35C-19S-0.3SHW(10)
FH35C-19S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-19S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 19POS .3MM
Datasheet Download
FH35C-19S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH35C-19S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH35C-19S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-19S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH35C-19S-0.3SHW(10)
Number of Positions19
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A