Hirose Electric Co Ltd FH35C-31S-0.3SHW(99)
FH35C-31S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-31S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 31POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35C-31S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH35C-31S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH35C-31S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-31S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH35C-31S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductFH35C Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingCut Tape (CT)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-31S-0.3SHW(99)
Related LinksFH35C-31S-, FH35C-31S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-31S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH35C-31S-0.3SHW(99)
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.28A SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 7A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 188 MOHM SMD datasheet.pdf
ASSORTMENT FUSES FUSES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf