Hirose Electric Co Ltd FH35C-37S-0.3SHW(50)
FH35C-37S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-37S-0.3SHW(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 37POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35C-37S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH35C-37S-0.3SHW(50)
QUANTITY
FH35C-37S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-37S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH35C-37S-0.3SHW(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions37
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-37S-0.3SHW(50)
Related LinksFH35C-37S-, FH35C-37S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-37S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH35C-37S-0.3SHW(50)
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL28127 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf