Hirose Electric Co Ltd FH35C-41S-0.3SHW(10)
FH35C-41S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-41S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 41POS .3MM
Datasheet Download
FH35C-41S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH35C-41S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH35C-41S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-41S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH35C-41S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions41
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-41S-0.3SHW(10)
Related LinksFH35C-41S-, FH35C-41S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-41S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH35C-41S-0.3SHW(10)
RELAY SSR 10A 200-240VAC ZERO datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR DL 10UMAX datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 8GB 240FBDIMM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917 datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf