Hirose Electric Co Ltd FH35C-61S-0.3SHW(99)
FH35C-61S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-61S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC 61POS .3MM
Datasheet Download
FH35C-61S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH35C-61S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH35C-61S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-61S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH35C-61S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions61
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-61S-0.3SHW(99)
Related LinksFH35C-61S-, FH35C-61S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-61S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH35C-61S-0.3SHW(99)
DIP CABLE - CDR16S/AE16M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 26POS 30GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AC datasheet.pdf