Hirose Electric Co Ltd FH35W-25S-0.3SHW(50)
FH35W-25S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH35W-25S-0.3SHW(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 25POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35W-25S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH35W-25S-0.3SHW(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH35W-25S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35W-25S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH35W-25S-0.3SHW(50)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions25
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35W-25S-0.3SHW(50)
Related LinksFH35W-25S-, FH35W-25S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35W-25S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH35W-25S-0.3SHW(50)
HEADER OPEN .030"DIA .300 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUST UMQ SAFETY MAT 46.5X33.5" I datasheet.pdf
VGA MONITOR EXTENSION CABLE datasheet.pdf
IC PROSLIC PCM/SPI -110V 42LGA datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 2POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf