Hirose Electric Co Ltd FH36-45S-0.3SHW(50)
FH36-45S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH36-45S-0.3SHW(50)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36-45S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH36-45S-0.3SHW(50)
QUANTITY
FH36-45S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36-45S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH36-45S-0.3SHW(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH36 Series FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH36
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions45
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36-45S-0.3SHW(50)
Related LinksFH36-45S-, FH36-45S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36-45S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH36-45S-0.3SHW(50)
RES SMD 270K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 4A 6.5V OUT VERT SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2413 datasheet.pdf
FUSE ATO 32V NYLON SILVER 40A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BROWN 500' datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf