Hirose Electric Co Ltd FH36W-15S-0.3SHW(50)
FH36W-15S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH36W-15S-0.3SHW(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36W-15S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH36W-15S-0.3SHW(50)
QUANTITY
FH36W-15S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36W-15S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH36W-15S-0.3SHW(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH36
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36W-15S-0.3SHW(50)
Related LinksFH36W-15S-, FH36W-15S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36W-15S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH36W-15S-0.3SHW(50)
TERM BLOCK HDR 17POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
VARISTOR 420V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC FIFO 64KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 140V 27 OHM 130C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8DIPGW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CONN F HOUSING 14POS datasheet.pdf