Hirose Electric Co Ltd FH36W-17S-0.3SHW(99)
FH36W-17S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH36W-17S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36W-17S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH36W-17S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH36W-17S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36W-17S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH36W-17S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH36 Series FPC Connectors
Standard Package1
SeriesFH36
PackagingDigi-Reel®
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions17
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36W-17S-0.3SHW(99)
Related LinksFH36W-17S-, FH36W-17S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36W-17S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH36W-17S-0.3SHW(99)
VALUE ROD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 36MH 16MA 27 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf