Hirose Electric Co Ltd FH39-25S-0.3SHW(10)
FH39-25S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39-25S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 25POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39-25S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39-25S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39-25S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39-25S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39-25S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH39 Overview
Featured ProductFH39 Series FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions25
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39-25S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39-25S-, FH39-25S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39-25S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39-25S-0.3SHW(10)
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC CTRLR I/O 128QFP datasheet.pdf
A4 SIMPLE DRIVE PULSE THREE datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf