Hirose Electric Co Ltd FH39-29S-0.3SHW(10)
FH39-29S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39-29S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 29POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39-29S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39-29S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39-29S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39-29S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39-29S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH39 Overview
Featured ProductFH39 Series FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions29
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39-29S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39-29S-, FH39-29S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39-29S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39-29S-0.3SHW(10)
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RELAY TERMINAL COVERS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 29POS datasheet.pdf
BLZP 5.00/05/270 SN LTGY BX datasheet.pdf
MEGA-FIT RA HDR 12 CKT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 12V 9.2A datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf