Hirose Electric Co Ltd FH39A-67S-0.3SHW(10)
FH39A-67S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39A-67S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 67POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39A-67S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39A-67S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39A-67S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39A-67S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39A-67S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH39 Overview
Featured ProductFH39 Series FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39A
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions67
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39A-67S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39A-67S-, FH39A-67S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39A-67S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39A-67S-0.3SHW(10)
SWITCH DIP SIDE-ACT SEALED 12POS datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMAE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GROMMET 0.375" PVC BLACK datasheet.pdf