Hirose Electric Co Ltd FH39A-67S-0.3SHW(99)
FH39A-67S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH39A-67S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 67POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39A-67S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH39A-67S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH39A-67S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39A-67S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH39A-67S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39A
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions67
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39A-67S-0.3SHW(99)
Related LinksFH39A-67S-, FH39A-67S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39A-67S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH39A-67S-0.3SHW(99)
HOOK-UP SOLID 16AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB SQUARE/PROJ BLUE datasheet.pdf
VARISTOR 50V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20QFN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 315MA 800 MOHM TH datasheet.pdf