Hirose Electric Co Ltd FH39J-27S-0.3SHW(10)
FH39J-27S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39J-27S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39J-27S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39J-27S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39J-27S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39J-27S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39J-27S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39J
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39J-27S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39J-27S-, FH39J-27S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39J-27S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39J-27S-0.3SHW(10)
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 PG29 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 101W datasheet.pdf