Hirose Electric Co Ltd FH39J-27S-0.3SHW(99)
FH39J-27S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH39J-27S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39J-27S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH39J-27S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH39J-27S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39J-27S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH39J-27S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39J-27S-0.3SHW(99)
Related LinksFH39J-27S-, FH39J-27S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39J-27S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH39J-27S-0.3SHW(99)
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
HAN-YELLOCK LABEL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 8WSON datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HALF SCREW CONNECTION PG21 datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 25POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf