Hirose Electric Co Ltd FH39J-39S-0.3SHW(10)
FH39J-39S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39J-39S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 39POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39J-39S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39J-39S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39J-39S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39J-39S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39J-39S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Number of Positions39
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39J-39S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39J-39S-, FH39J-39S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39J-39S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39J-39S-0.3SHW(10)
RELAY OPTO AC/DC 400V 120MA 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO277A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X2 80POS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf