Hirose Electric Co Ltd FH39J-45S-0.3SHW(10)
FH39J-45S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39J-45S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39J-45S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39J-45S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39J-45S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39J-45S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39J-45S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39J
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions45
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39J-45S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39J-45S-, FH39J-45S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39J-45S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39J-45S-0.3SHW(10)
RES SMD 243 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HANDLE RND .187"DIA .750"H BRASS datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
AM60009-A116 SLIT CYL. datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 10' REVERSED datasheet.pdf
TRACK SUB ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
60 MHz, 2000 V/us Monolithic Op Amp IC datasheet.pdf