Hirose Electric Co Ltd FH39J-51S-0.3SHW(10)
FH39J-51S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39J-51S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39J-51S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39J-51S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39J-51S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39J-51S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39J-51S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39J
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39J-51S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39J-51S-, FH39J-51S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39J-51S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39J-51S-0.3SHW(10)
TERMINAL BLOCK 5MM 6POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOEIAJ datasheet.pdf
ASSY,120 POS PC104 PLUS LF datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SERIES 55 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 54MM datasheet.pdf