Hirose Electric Co Ltd FH39J-51S-0.3SHW(99)
FH39J-51S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH39J-51S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39J-51S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH39J-51S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH39J-51S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39J-51S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH39J-51S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH39 Overview
Featured ProductFH39 Series FPC Connectors
Standard Package500
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39J-51S-0.3SHW(99)
Related LinksFH39J-51S-, FH39J-51S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39J-51S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH39J-51S-0.3SHW(99)
RES SMD 432 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN JACK R/A 2-COND OPEN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
CABLE 5POS R/A SOCKET 1.5M datasheet.pdf
LABEL 2" CIRCLE PINK 1000/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 110V AMBER datasheet.pdf