Hirose Electric Co Ltd FH40-30S-0.5SV(99)
FH40-30S-0.5SV(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH40-30S-0.5SV(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC VERT 30POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH40-30S-0.5SV(99).pdf
Availability of FH40-30S-0.5SV(99)
QUANTITY
FH40-30S-0.5SV(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH40-30S-0.5SV(99)
Internal Part NumberEIS-FH40-30S-0.5SV(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH40
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.228" (5.80mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH40-30S-0.5SV(99)
Related LinksFH40-30S-, FH40-30S-0.5SV(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH40-30S-0.5SV(99) Details Description
Related parts for FH40-30S-0.5SV(99)
CONN RECEPT HOUSING 11POS 2MM datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 50POS datasheet.pdf
IC LOW SIDE DRIVER SOT223 datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 13 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf