Hirose Electric Co Ltd FH42-31S-0.3SHW(10)
FH42-31S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH42-31S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 31POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH42-31S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH42-31S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH42-31S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH42-31S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH42-31S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH42
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.12mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating-
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH42-31S-0.3SHW(10)
Related LinksFH42-31S-, FH42-31S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH42-31S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH42-31S-0.3SHW(10)
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
TERMI-BLOK PCB MOUNT 3P. datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AMPLIFIER AUDIO CLASS D 24QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf