Hirose Electric Co Ltd FH42-31S-0.3SHW(99)
FH42-31S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH42-31S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 31POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH42-31S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH42-31S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH42-31S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH42-31S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH42-31S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH42 Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH42
PackagingCut Tape (CT)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.12mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating-
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH42-31S-0.3SHW(99)
Related LinksFH42-31S-, FH42-31S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH42-31S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH42-31S-0.3SHW(99)
IC OPAMP VFB 110MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15P METAL 180DEG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf