Hirose Electric Co Ltd FH43B-21S-0.2SHW(99)
FH43B-21S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH43B-21S-0.2SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH43B-21S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH43B-21S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH43B-21S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH43B-21S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH43B-21S-0.2SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductFH43B Series Connectors
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH43B
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH43B-21S-0.2SHW(99)
Related LinksFH43B-21S-, FH43B-21S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH43B-21S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH43B-21S-0.2SHW(99)
IDC CABLE - MSC16K/MC16G/MCS16K datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5754R datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 256BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3600UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf