Hirose Electric Co Ltd FH43B-35S-0.2SHW(10)
FH43B-35S-0.2SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH43B-35S-0.2SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH43B-35S-0.2SHW(10).pdf
Availability of FH43B-35S-0.2SHW(10)
QUANTITY
FH43B-35S-0.2SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH43B-35S-0.2SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH43B-35S-0.2SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductFH43B Series Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH43B
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions35
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH43B-35S-0.2SHW(10)
Related LinksFH43B-35S-, FH43B-35S-0.2SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH43B-35S-0.2SHW(10) Details Description
Related parts for FH43B-35S-0.2SHW(10)
CONN HEADER 1.25MM 12POS R/A TIN datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf