Hirose Electric Co Ltd FH43B-41S-0.2SHW(99)
FH43B-41S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH43B-41S-0.2SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 41POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH43B-41S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH43B-41S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH43B-41S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH43B-41S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH43B-41S-0.2SHW(99)
Featured ProductFH43B Series Connectors
Standard Package1
SeriesFH43B
PackagingCut Tape (CT)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions41
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH43B-41S-0.2SHW(99)
Related LinksFH43B-41S-, FH43B-41S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH43B-41S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH43B-41S-0.2SHW(99)
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 40V SNT-4A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.11A SOT23-5 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 12MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf