Hirose Electric Co Ltd FH43B-45S-0.2SHW(10)
FH43B-45S-0.2SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH43B-45S-0.2SHW(10)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH43B-45S-0.2SHW(10).pdf
Availability of FH43B-45S-0.2SHW(10)
QUANTITY
FH43B-45S-0.2SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH43B-45S-0.2SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH43B-45S-0.2SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductFH43B Series Connectors
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions45
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH43B-45S-0.2SHW(10)
Related LinksFH43B-45S-, FH43B-45S-0.2SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH43B-45S-0.2SHW(10) Details Description
Related parts for FH43B-45S-0.2SHW(10)
DIODE ARRAY GP 85V 140MA SOT323 datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 250MHZ 332-FCPBGA datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 24POS VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf