Hirose Electric Co Ltd FH43B-51S-0.2SHW(99)
FH43B-51S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH43B-51S-0.2SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH43B-51S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH43B-51S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH43B-51S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH43B-51S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH43B-51S-0.2SHW(99)
Featured ProductFH43B Series Connectors
Standard Package1
SeriesFH43B
PackagingCut Tape (CT)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH43B-51S-0.2SHW(99)
Related LinksFH43B-51S-, FH43B-51S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH43B-51S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH43B-51S-0.2SHW(99)
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 640MA 185 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf