Hirose Electric Co Ltd FH43BW-61S-0.2SHW(10)
FH43BW-61S-0.2SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH43BW-61S-0.2SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 61POS .2MM
Datasheet Download
FH43BW-61S-0.2SHW(10).pdf
Availability of FH43BW-61S-0.2SHW(10)
QUANTITY
FH43BW-61S-0.2SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH43BW-61S-0.2SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH43BW-61S-0.2SHW(10)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions61
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Halogen Free
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH43BW-61S-0.2SHW(10)
Related LinksFH43BW-61S, FH43BW-61S-0.2SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH43BW-61S-0.2SHW(10) Details Description
Related parts for FH43BW-61S-0.2SHW(10)
IC TRI 900MA PWR DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 500K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
DINC,BF datasheet.pdf
ACCY B KEY LARGE W/BLUE LABEL datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 3.4A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
HDM EMPOFA090F140O K datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING COVER datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf