Hirose Electric Co Ltd FH48-31S-0.5SV
FH48-31S-0.5SV picture photo
Mfg. Part Number
FH48-31S-0.5SV
Brief Description
CONN FFC VERT 31POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH48-31S-0.5SV.pdf
Availability of FH48-31S-0.5SV
QUANTITY
FH48-31S-0.5SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FH48-31S-0.5SV
Internal Part NumberEIS-FH48-31S-0.5SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH41 and FH48 Series FFC Connectors
FH48 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH48
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions31
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.243" (6.18mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact Finish-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH48-31S-0.5SV
Related LinksFH48-31, FH48-31S-0.5SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH48-31S-0.5SV Details Description
Related parts for FH48-31S-0.5SV
RES 22K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
IC VREF SERIES 0.4V TSOT23-5 datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 12.07MM datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf